Holandia jest trzecim najpopularniejszym celem emigracji wśród Polaków.
Fotolia/Royalty free
Mimo że w obrębie Europy coraz więcej osób decyduje się na powrót do Polski, wciąż więcej osób szuka zatrudnienia w Holandii niż z niej wyjeżdża, by pracować i żyć w kraju.
Niewielka przewaga emigracji
Według raportu „Przeprowadzki 2018. Jak i dokąd przeprowadzają się Polacy”, powstałego na podstawie analizy ponad 20 tysięcy zleceń użytkowników serwisu Clicktrans.pl, od 2015 roku powroty do kraju to silny trend wśród Polaków rozsianych po Europie. Od dwóch lat aż trzykrotnie więcej osób wraca się do Polski niż się z niej wyprowadza.
Na podstawie danych z 2018 roku widzimy, że sytuacja związana z powrotami Polaków do kraju jest podobna jak w roku 2017. Przewaga powrotów nadal jest bardzo duża – 75% (przeprowadzki do Polski) vs. 25% (przeprowadzki z Polski do innych państw).~Michał Brzeziński, CEO Clicktrans
Wciąż Polacy najchętniej emigrują do Wielkiej Brytanii (26 procent) i Niemiec (21 procent). Z tych krajów najwięcej osób również wraca do Polski (kolejno 52 procent i 18 procent).
Holandia plasuje się na trzecim miejscu zarówno wyjazdów, jak i powrotów. Można zaobserwować jednoprocentową przewagę tych, którzy decydują się na przeprowadzkę z Polski do kraju tulipanów – 7 procent w porównaniu do 6. Oznacza to, że wciąż więcej Polaków wyjeżdża do Holandii niż z niej wraca. Emigracja jest więc wciąż dominującym trendem wśród rodaków.
Holandia: niskie koszty
Przeprowadzka do Holandii jest jedną z najtańszych opcji i w 2018 roku wynosiła średnio 1331 złotych. Prawie trzy razy więcej trzeba zapłacić za wyprowadzkę do Hiszpanii (3683 złote). Porównywalnie tanią opcją co kraj tulipanów są Niemcy, droższe o jedynie… 3 złote.
Powrót z Holandii do Polski w 2018 roku liczył się z opłatami w wysokości 1688 złotych, o 181 złotych więcej niż z Niemiec. Najwyższe koszty musiały ponieść osoby, które podjęły decyzję o przeprowadzce z Francji (2710 złotych).
Na cenę za transport wpływa kilka czynników, w tym długość trasy. Z tego powodu za przewóz dobytku nie tylko z lub do Hiszpanii, ale także Francji i Wielkiej Brytanii należy zapłacić więcej niż w przypadku Holandii i Niemiec.
Kolejne badania rynku i zachowań Polaków potwierdzają, że wielu z nich decyduje się na powrót, wciąż jednak Holandia jest trzecim najpopularniejszym celem wyjazdów zarobkowych w obrębie Europy. Sytuacja prawdopodobnie ulegnie zmianie po potencjalnym brexicie – dla wielu rodaków przeprowadzka do Wielkiej Brytanii stanie się wtedy trudniejsza i być może łaskawszym okiem spojrzą na ewentualność zamieszkania w Holandii, również ze względu na rosnące zapotrzebowanie w kraju tulipanów na pracowników z Europy Środkowej i Wschodniej.
01-04-2019 13:52
0
0
Zgłoś